Ja esmu aktīvs sociālajos tīklos, tad esmu influenceris un esmu pelnījis kaudzi naudas, vai ne? ‍

Tehnoloģiju straujā attīstība veicinājusi dažādu jaunu digitālo profesiju rašanos. Kā viena no populārākajām jaunajām profesijām ir satura radītāji, taču, kas viņi īsti ir un ar ko nodarbojas? 

Kas īsti ir satura radītājs un kā ar to vēl gūt ienākumus?

Ar satura radītājiem regulāri saskaramies savās ikdienas gaitās, izmantojot sociālos tīklus. Savā būtībā satura radītājs ir ikviens, kurš publicē saturu, piemēram, bloga rakstus, video blogu, attēlus vai jebkādu citu saturu kādā sevis izvēlētā platformā. Dažas no populārākajām ir Instagram, YouTube, TikTok, Patreon. 

Tas, kas atšķir parastos satura patērētājus, kuri platformas izmanto socializēšanās dēļ, no tiem, kas satura radīšanu ir izvēlējušies kā profesiju, ir apņēmība izmantot sevis izvēlēto platformu konkrētam mērķim - satura radīšanai un potenciāli sava biznesa uzsākšanai (pelnīšanai ar saturu). Viņiem ar savu saturu jādalās regulāri, jāizklāsta jēgpilna informācija, kas pierāda, ka viņi ir zinoši savā jomā, tā iegūstot atpazīstamību, jaunus sekotājus un potenciāli arī finansiālu samaksu. Tas nozīmē, ka ikviens, neatkarīgi no vecuma vai citiem apstākļiem, var kļūt par satura radītāju, ja vien viņam ir apņēmība. 

Protams, būtisks arguments, lai izvēlētos šo karjeras ceļu, ir naudas pelnīšanas iespējas. Lai arī cik ļoti mēs vēlētos, lai kāds uzņēmums mums atsūtītu bezmaksas produktu paciņu vai bez maksas izmitinātu skaistā viesnīcā, nepieciešams saprast, ka tur darbojas reklāmas principi. Nepieciešams sākt ar atpazīstamību, auditorijas atbilstību uzņēmumam, uzņēmuma produkta atbilstību satura radītājam. Arī šeit nereti uzņēmumi slēdz līgumus ar satura radītājiem, lai pasargātu gan satura radītāju, gan uzņēmumu. 

#Likeforlike, #followforfollow un citi mākslīgie sekotāji īsti neveicina potenciālas satura radītāja sadarbības iespējas, jo svarīgi ir ņemt vērā auditorijas iesaisti un aktivitāti. Katrai platformai ir savi algoritmi, kas maina to, kāds ir profila reach jeb sasniedzamība, tāpat kā cilvēki nereti izmanto #hashtag, jo tas palīdz sasniegt profilus, kuri iepriekš iespējams nav redzējuši šo saturu, balstoties uz viņu interesēm un uzvedības paradumiem internetā. 

Tā ir pavērusi durvis jaunai nozarei creator economy jeb radītāju ekonomikai. Iepriekš sabiedrība guva ienākumus, pārdodot preces un pakalpojumus, bet tagad ekonomiku veicina arī cilvēku radītais saturs. Piemēram, platformas mēdz maksāt satura radītājam par augstu skatījumu vai sasniegto sekotāju skaitu. Viens no šādiem uzskatāmiem piemēriem ir YouTube. 

Alternatīvi uzņēmumi mēdz noalgot sociālajos tīklos atpazīstamas personības, kuru uzdevums ir veicināt sekotājus veikt pirkumus vai izmantot pakalpojumus, tos popularizējot savā saturā. Būtībā uzņēmumiem tiek pārdota influencera auditorija, par to gūstot finansiālu atlīdzību.

Vēl alternatīvs veids ir sekotāju ziedojumi. Tādu procesu atbalsta, piemēram, Patreon platforma. Alternatīvi ziedojumu veidi ir kafijas vērtība, tā ir kā pateicības izteikšana par iespēju sekot radītajam saturam. 

Šī festivāla tēma šogad nav izvēlēta nejauši. Arī radītāju ekonomika ir daļa no veida, kā pelnīt naudu, uzsākt savu biznesu, tādēļ studentu un jauniešu biznesa iespēju festivālā “Icebreakers” ieraudzīsi arī Latvijā sastopamus satura radītājus, kuri pastāstīs sīkāk par savu mērķi veidot konkrēto saturu šādās tēmās - biznesa attīstība, ilgtspēja, drošība un radošums. Ar satura radītājiem - mūsu festivāla vēstnešiem - varēsi tikties 6. oktobrī Latvijas Universitātes Zinātņu mājā!

Seko līdzi festivāla aktualitātēm šeit​​​​​​​.

Festivālu organizē LU studentu Biznesa inkubators, pateicoties Latvijas Universitātes, LU fonda un mecenātu atbalstam, kā arī pasākuma galvenajiem partneriem “LMT Retail & Logistics”.