IlgtSPĒJA ir ieSPĒJA - intervija ar festivāla "Icebreakers'22" ilgtspējas vēstnesi Kristīni Nagli!

Ir pienācis laiks iepazīties ar mūsu noslēdzošo festivāla “Icebreakers’22” vēstnesi ilgtspējas jomā Kristīni Nagli, kura palīdz tehnoloģiju uzņēmumiem kļūt atbildīgākiem pret vidi un sabiedrību.

Kurš būtu domājis, ka augusts tik straujiem soļiem būs jau klāt. Tik pat ātri ir pienācis laiks iepazīties ar mūsu noslēdzošo festivāla “Icebreakers’22” vēstnesi ilgtspējas jomā Kristīni Nagli. Kristīne strādā ar tehnoloģiju uzņēmumiem un palīdz tiem kļūt atbildīgākiem pret vidi un sabiedrību.

Kristīne Nagle ir Your Impact House dibinātāja un ilgtspējas konsultante. Jau vairāk kā gadu viņa strādā ar tehnoloģiju uzņēmumiem no visas Eiropas. Ilgtspēja Kristīnei ir bijusi saistoša personīgā līmenī, taču viņai ir izdevies to attīstīt par profesionālu darbības jomu. Kā stāsta Kristīne: “Savu karjeru man ir svarīgi veidot tā, lai manī nepazustu dzirksts iet un darīt.”  

Iepazīsimies ar Kristīni tuvāk!  

Lūdzu pastāsti sīkāk par sevi un jomu, kurā darbojies!  

Man ir svarīgi, ka ar savu darbu varu padarīt pasauli kaut mazdrusciņ labāku. Ilgtspējas tēmā darbojoties, ir bezgala daudz ko apgūt, mācīties, pētīt un risināt. Visu laiku jāmeklē iespējas kā ar ilgtspējīgu domāšanu radīt jaunas biznesa iespējas.  

Mana profesionālā interese par ilgtspēju un korporatīvo sociālo atbildību aizsākās “AS Printful”. Pievienojos komandai kā komunikācijas projektu vadītāja un viens no maniem darba pienākumiem bija izveidot un ieviest uzņēmuma korporatīvās atbildības stratēģiju. Ļoti novērtēju, ka man uzticēja šo svarīgo biznesa sastāvdaļu. Tas ļāva mācīties un izaugt kopā ar stratēģijas izstrādāšanas un ieviešanas procesu.  

Kurā brīdī saprati, ka ilgtspējas tēma ir īpaši aktuāla un sāki palīdzēt citiem uzņēmumiem?

Pirmais solis manā ceļā bija izveidot savu “side-hustle”. Tā nu pandēmijai sākoties kopā ar vīru izveidojām apģērbu zīmolu un Instagram kontu ProudlyLess. Gribējām iedvesmot savus līdzcilvēkus un aicināt novērtēt to, kas jau ir. Aicināt sabiedrību piebremzēt nebeidzamo dzīšanos pēc arvien jaunām lietām un iegribām. Iemācīties lepoties ar to, ka laimei vajadzīgs vien mazumiņš. Izrādās 1 no 5 apģērba gabaliem, ko saražo apģērbu industrija nonāk atkritumos nekad pat neuzvilkts…  

Pēc kāda laika gan sāku apjaust, ka ietekme uz vidi no indivīda dzīvesveida izmaiņām, ir maza, ja salīdzinām ar to, kas notiek uzņēmumos. Jo vairāk šajā tēmā iedziļinājos, jo vairāk pārliecinājos par to, ka mums nepieciešamas sistemātiskas pārmaiņas.

Un tad man uzrakstīja uzņēmums, ar kuru iepriekš biju saskārusies, vadot Startup Wise Guys akseleratora programmu. Sekojot līdzi manām aktivitātēm publiskajā telpā, viņi nolēma vērsties pēc padoma un kļuva par manu pirmo klientu - kopīgi izstrādājām stratēģiju un izvirzījām konkrētas aktivitātes, kuras īstenojot, viņi varētu kļūt ilgtspējīgāki un celt savu konkurenci globālajā tirgū.  

Kā tiec galā ar sarežģījumiem uzņēmējdarbībā?

Uzņēmējdarbības vide iet cauri pārmaiņu laikam. Diemžēl daži to joprojām atsakās ieraudzīt. Pie manis vēršas uzņēmēji, kuriem jau ir pārliecība, ka ilgtspējīga uzņēmējdarbība ir nākotnes norma.  

Es biežāk saskaros un strādāju ar to, kā ilgtspējīgu domāšanu pārvērst biznesa iespējā. Daudziem uzņēmumu vadītājiem šis pārmaiņu laiks nāk ar vairāk jautājumiem nekā atbildēm. Tad kopīgi iedziļināmies tajā, kas notiek tirgū - ko dara konkurenti, kas ir svarīgi klientiem, investoriem un darbiniekiem. Tāpat arī analizējam, kuras no ESG (vides, sociālās un pārvaldības tēmas) uzņēmumam ir saistošākās, kādi ir potenciālie riski un kādas ir iespējas.  

Protams, bieži saskaros arī ar zaļmaldināšanu (jeb greenwashing angļu val.), jo ne vienmēr cilvēki, kas uzņēmumā gatavo komunikācijas materiālus, izprot šīs tēmas un spēj tās adekvāti izklāstīt. Neuzskatu, ka kāds nodarbojas ar zaļmaldināšanu tīšu prāt - tas vienkārši ir izpratnes trūkums.  

Ar kādu padomu Tu vēlētos padalīties ar studentiem?

Vēl atceros, cik svarīgi studiju laikā man bija atrast savu iespēju realizēt savu potenciālu. Un, cik grūti bija atrast foršu darba devēju (jo daudzviet jauno paaudzi joprojām nenovērtē). Iesaku mācīties darot. Atrast tēmu, kura interesē un eksperimentēt.  

Manuprāt, ilgtspēja ir šobrīd viena no straujāk augošajām nozarēm, kādā vien var darboties. Iespējas ir nebeidzamas jebkuras profesijas pārstāvjiem, jo nākotnē visiem uzņēmumiem būs nepieciešams kāds, kas šajās tēmās orientējas. Ja interesē ilgtspēja, atrodi veidu kā to integrēt savā karjerā pēc iespējas ātrāk.  

Kāds būtu tavs ieteikums studentiem, kuri vēlās uzsākt dzīvot ilgtspējīgāk?

Liela daļa studentu un jauniešu jau tagad izvēlas dzīvot zaļāk. Tagad, vasarā, jābrauc uz laukiem un jāēd labumi, kas tur izauguši. Jāmēģina parūpēties, lai viss, kas dārzos un mežos ir izaudzis, nonāktu saldētavās un pagrabos.  

Šādu pieeju praktizēju pati un iesaku arī citiem, jo viena no ilgtspējīgākajām lietām, ko mēs individuālā līmenī varam darīt, ir iemācīties izaudzēt paši savu ēdienu un to apsaimniekot tā, lai atkritumos nonāk pavisam nedaudz.  

Vērojot visu, kas notiek pasaulē klimata pārmaiņu un kara ietekmē, domāju, ka ilgtspējīga dzīvošana ir arī savā ziņā neatkarība. Spēja pašam sagādāt gan enerģiju, gan ēdienu, gan visu pārējo, dod milzīgu drošības sajūtu.  

 

Ja vēlies vairāk uzzināt no Kristīnes par ilgtspēju kā karjeras iespēju, pievienojies mums 6. oktobrī Latvijas Universitātes Zinātņu mājā festivālā "Icebreakers’22". Savu brīvbiļeti paņem šeit.  

Festivāla laikā klausies diskusijas un pieredzes stāstus, iesaisties meistarklasēs, iepazīsti karjeras iespējas dažādos uzņēmumos, tīklojies ar saviem domubiedriem un piedalies 10 000 EUR biznesa ideju konkursā.  

Seko līdzi festivāla aktualitātēm šeit.  

Festivālu organizē LU studentu Biznesa inkubators, pateicoties Latvijas Universitātes, LU fonda un mecenātu atbalstam, kā arī pasākuma galvenajiem partneriem “LMT Retail & Logistics”.