Ja esmu to izdarījis vienreiz, sanāks arī nākamreiz un vēl jaudīgāk - intervija ar festivāla "Icebreakers'22" vēstnesi Edgaru Fresh

Šogad ar jums savā pieredzē dalīsies četri festivāla "Icebreakers'22" vēstneši. Ar šo izsludinām mūsu drošības tēmu vēstnesi - Edgaru Fresh.

Tehnoloģijas ir sarežģīti izvērtēt, citas dod drošību, citas pakļauj lietotāju riskiem. Digitālā laikmeta viens no lielākajiem izaicinājumiem ir aizsargāt lietotāja datus un pieredzi. Lai vairāk iepazīstinātu ar drošības dažādajām izpausmēm, savā pieredzē dalās festivāla vēstnesis - Edgars Fresh.

Festivālā “Icebreakers’22” drošības tēmu atspoguļos gan mentālā drošība, gan drošība kibertelpā, kā arī sevis pasargāšana no dezinformācijas interneta vidē un medijpratība.

Lai vairāk atspoguļotu drošības aktualitātes, par festivāla vēstnesi šajā tēmu programmā esam pieaicinājuši satura radītāju, video bloga autoru Edgaru Fresh. Edgaram īpaši aktuāla ir kiberdrošības tēma, jo tika uzlauzts viņa YouTube kanāls ar plašo sekotāju skaitu, liedzot jebkādu pieeju personīgajam kanālam. Drošības tēmu blokā Edgars padalīsies ar savu pieredzi, kā parūpēties par profila drošumu un kā viņš atguva savu YouTube kontu!

Edgara interešu lokā ir gan drošība digitālajā vidē, gan dažādi gadžeti, kas palīdz uzlabot drošību mājās. Nereti draugu lokā dzird gadījumus, ka viņiem apzog mājokļus, kas lika aizdomāties par paša mājokļa drošību. Edgars uzlaboja savu dzīvesvietu, izmantojot savienotu durvju piekļuves kodu sistēmu. Tas nozīmē, ka spēj tīmeklī attālināti pārvaldīt mājas durvju darbību un ar drošības kameru palīdzību redzēt visu, kas notiek pie mājas durvīm.  

Dodam iespēju iepazīties ar Edgaru!

Lūdzu pastāsti sīkāk par sevi un jomu, kurā darbojies!

Esmu YouTube satura veidotājs, man patīk veidot stāstus par savu dzīvi. Un šajos stāstos parasti ietilpst ikdienišķas lietas, piemēram, naudas pelnīšana, naudas taupīšana, ēst gatavošana un dažādas manas aizraušanās, piemēram, tehnoloģijas, pārgājieni, ceļošana, pilsētplānošana utt.  


Kā Tu uzsāki radīt saturu, no kā iedvesmojies?

Esmu pirmās paaudzes YouTube skatītājs, jau no 6 gadu vecuma. No YouTube esmu iemācījies gandrīz visu, ko es zinu un no citiem satura veidotājiem gūstu iedvesmu būt labākam cilvēkam. Jau no 12 gadu vecuma pats sāku aizrauties ar video filmēšanu, un kad pabeidzu vidusskolu, domājot ko tālāk darīt, sapratu ka nevēlos sekot citiem vienaudžiem. Satura veidotāja dzīve likās aizraujoša, nolēmu pamēģināt.  


Ko dari, ja iestājas krīze? Kā paņemt pauzi, kā atgūties, kā atsākt darīt vai uzsākt ko jaunu?

Jā, protams, ka gadās arī krīzes. Nesen gandrīz pusgadu nebija motivācijas neko radīt. Tas, kā tam tieku cauri - parasti ļauju sev atpūsties, veicu daudz pierakstus savā dienasgrāmatā, lai saprastu, kur ir problēma un ko tieši vajadzētu pamainīt, lai atkal būtu iedvesma. Pēc tam ir grūti atsākt, bet vienmēr zinu - ja esmu to izdarījis vienreiz, sanāks arī nākamreiz un vēl jaudīgāk.


Kādēļ drošības jomā Tev ir padziļināta interese?

Personīgajā pieredzē bija nepatīkams gadījums, kad tika uzlauzts mans YouTube konts. Tajā brīdī sāku meklēt iespējas, kā nepieļaut kļūdas, kas pakļautu manus sociālos tīklus uzbrukumu riskiem. Kā dažus veidus pastiprināti pārliecināties par profila drošību, pētīju divfaktoru autentifikāciju un password management sistēmas.  

Vēl ir svarīga fiziskā drošība, saprotot kā izvairīties no dzīvībai bīstamiem ikdienas riskiem. Kā piemēru, kādēļ tas ir svarīgi, varu pieminēt, ka ceļu satiksmes negadījumi ir populārākais nāves cēlonis jauniešiem vecumā līdz 29 gadiem.  

Drošības jomā svarīga ir arī telpu drošība, drošības sistēmas un kameras, lai pasargātu savu mājokli. Kā arī drošība digitālajā vidē ir īpaši svarīga. To sapratu, kad garāmgājēji sāka mani biežāk atpazīt kā satura radītāju. Šajā gadījumā sāku apdomāt to, cik bieži varu dalīties ar savu telefona numuru, māju adresi vai šī brīža fizisko atrašanās vietu.

Ar ko Tu vēlētos padalīties ar studentiem?  

Man šķiet, ka svarīgākais, ko mēs iegūstam ir tieši ārpus lekcijām - kontakti, pieredze, prakse utt. Iedvesmojošākie cilvēki ko pazīstu vairāk ir iemācījušies pašmācības ceļā. Studijas ir tikai neliels atspēriena punkts un izglītība turpinās visas dzīves garumā.

Kāds būtu tavs ieteikums studentiem, kas grib uzsākt ko darīt?

Mans ieteikums ir klausīt savai sirdij, ja kaut ko gribās. Kāds vienmēr teiks ka nevajag, ka tev neizdosies. Bet, lai kaut ko sasniegtu, ir tūkstošiem reižu jākļūdās. Ja nebaidīsies kļūdīties, iemācīsies kļūdas pieļaut ātrāk un arī ātrāk izdosies.

“Icebreakers’22” drošības vēstnesi Edgaru tev būs iespēja satikt festivālā 6. oktobrī LU Zinātņu mājā, kur kopā ar jomas speciālistiem viņš piedalīsies diskusijā par kiberdrošības incidentiem, kas gadījušies gan ikdienas lietotājiem, gan valsts mērogā, kā arī runās, kā pasargāt savus datus digitālajā vidē.  

Tikmēr seko gan festivāla, gan Edgara jaunumiem un uzzini vairāk par tehnoloģiskiem drošības risinājumiem un cik svarīga ir digitālā drošība satura radītājiem.  

Seko līdzi festivāla aktualitātēm šeit.

Vairāk informācijas par festivālu un savu bezmaksas biļeti meklē šeit.  

Festivālu organizē LU studentu Biznesa inkubators, pateicoties Latvijas Universitātes, LU fonda un mecenātu atbalstam, kā arī pasākuma galvenajiem partneriem “LMT Retail & Logistics”.